Europos parlamentas kelia septynis reikalavimus statomiems pastatams, kurie įsigalios jau nuo 2020 metų. Panašu, kad nusistovėjusi tvarka griaunama nuo pamatų. Todėl individualių namų statytojai verčiami pakeisti požiūrį į statybines medžiagas ir technologijas. Juk nauji reikalavimai sukasi apie būtinybę statyti tik aukščiausios energinės efektyvumo klasės namus.
Energinis efektyvumas – svarbiausia
Drastiškai griežtinami reikalavimai pastatų energinio efektyvumo klasei. Nuo 2020 m. gruodžio 31 d. visi statomi nauji pastatai mūsų šalyje turės būti beveik nevartojantys energijos. Beje ir tiek, kiek jos bus suvartojama, turės pagaminti atsinaujinantys ištekliai.
Europos komisija patvirtino, kad jeigu pastate bus įrengta mechaninio vėdinimo su rekuperacija sistema, rekuperatoriaus naudingumas privalo būti ne mažesnio nei 0,90 koeficiento. Sienų šilumos nuostoliai negali būti didesni nei 0,10 koeficiento. Atitvaros, kurios ribojasi su gruntu – taip pat 0,10 koeficiento.
Natūralu, kad statant individualų namą papildomi reikalavimai kelia nepatogumų, o tam tikrais atvejais statytojui ir visišką painiavą galvoje. Juk jau šiandien reikia pradėti galvoti apie medžiagas. Iki šiol populiarūs pasirinkimai, tokie kaip, betono ir akytbetonio blokeliai praras paklausą. Tokios alternatyvos kaip silikatiniai ar keraminiai blokeliai reikalaus papildomų sprendimų ir išlaidų. Tad ką rinktis?
Termo blokeliai ir naujų savybių turinčios medžiagos
Visuotinis pamišimas dėl energinio efektyvumo tikrai keičia statybinių medžiagų paklausą, nors papildomų reikalavimų joms nėra. Tiesiog skatinamas tinkamas konstrukcijų parinkimas. Tačiau patys vartotojai jau dabar ieško nebrangių, bei ilgaamžių medžiagų. Būtent tokie yra termo blokeliai, skirti moderniųjų A++ energinio naudingumo pastatų statybai. Tad panašu, kad artimiausiu metu išaugs termo blokelių paklausa.
Šiandien rinkoje galima rasti elektrai laidaus betono, o mokslininkai jau tiria voratinklius, kuriuos galėtų panaudoti plieno konstrukcijoms. Tačiau apart dar egzotiniais ir neįprastais laikomų sprendimų atsiranda kliūtis dėl medžiagų ir technologijų pritaikymo. Pastebima, kad iš Pietų Europos atvežamos medžiagos ne visuomet yra tinkamos šiaurietiškam Lietuvos klimatui.
Didelis dėmesys ekologijai
A ++ energinio naudingumo pastato statybai negalima be atsinaujinančių išteklių naudojimo. Tam dažniausiai pasirenkamas saulės kolektorius ant stogo arba vėjo energija, geoterminiai ištekliai.
Vis dėlto, eurostato duomenimis, Lietuva yra viena iš daugiausiai energijos sunaudojančių valstybių. Todėl reikalavimais skatinama orientacija į beatliekių technologijų naudojimą. Polisterinis putplastis ir mineralinė vata jau pradeda konkuruoti su tokiomis šiltinimo medžiagomis, kaip pūsto stiklo granulės. Ieškoma ekologinių medžiagų ir sienų statybai. Iš jų keramika ar silikatas turi gana daug trūkumų, tokių kaip skilinėjimas arba per maža šilumos izoliacija. Tuo tarpu termo blokeliai – geriausias sprendimas Jūsų statomam namui.